Египет
Луксор, арабски Ал-Уксур, наричан още Ел-Аксур, град и столица на Ал-Уксур мухафах (провинция), Горен Египет. Луксор е дал името си на южната половина на руините на древния египетски град Тива.
-Древните руини
Южната част на Тива израства около красив храм, посветен на Амон, цар на боговете, съпругата му Мут и техния син Хонс. Поръчан от крал Аменхотеп III (Аменофис III; управлявал 1390–53 г. пр. н. е.) от края на 18-та династия, храмът е построен близо до река Нил и успоредно на брега и днес е известен като храма на Луксор. Алея от сфинксове го е свързвал с Великия храм на Амон в Карнак. Съвременното име Луксор (на арабски: Al-Uqṣur) означава „дворците“ или може би „фортовете“ от римската кастра.
Малък павилион е всичко, което е останало от предишната сграда на мястото, въпреки че вероятно там е имало храм по-рано през 18-та династия, ако не и преди. Храмът на Аменхотеп III е завършен от Тутанкамон (управлявал 1333-23) и Хоремхеб (1319-1292). Рамзес II (1279–13) добавя още един двор, пилон и обелиски; по-малки допълнения са направени към храма по времето на Птолемей. Неговата хипостилна зала по едно време е била превърната в християнска църква, а на запад от нея могат да се видят останките на друга коптска църква.
Първоначалната част на храма на Луксор се състои от голям перистилен двор и комплекс от зали и стаи отвъд него. В едната зала е гранитното светилище на Александър Велики. Големият преден двор на перистила е заобиколен от три страни от двоен ред грациозни колони от папирус, чиито капители имитират сенниците на папирусното растение в пъпка. За северния край е планиран вход, фланкиран от кулите на пилон, но този дизайн е променен и вместо това е добавена най-забележителната особеност на храма - величествена колонада от 14 колони високи 16 метра. Тази колонада, която също има капители от папирус, може да е била предназначена за централния кораб на хипостилна зала, подобна на тази в Карнак, но страничните кораби не са построени; вместо това от двете страни са издигнати ограждащи стени. Рамзес II добавя външен двор, украсен с колосални статуи на самия него между колоните на двойна колонада, и висок пилон, върху който изобразява фестивални сцени и епизоди от войните си в Сирия. Пред пилона има колосални статуи на фараона (някои от които са останали) и чифт обелиски, единият от които все още стои; другият е премахнат през 1831 г. и издигнат отново на Place de la Concorde в Париж.
-По-късна история
Когато Тива запада политически, Луксор остава населената част на града, която се свива около пилона на Рамессайд. Римския легион има свой щаб в храма от 18-та династия, а около храма и в двора на Рамессайд са построени коптски църкви. В периода на Фатимидите (909–1171) върху основите на църквата в двора е построена джамия; джамията е посветена на шейх Юсуф ал-Хагаг, местен светец, за когото се смята, че е въвел исляма в Луксор. Неговият празник се празнува с шествие с лодка, наподобяващо древен обред, фестивалът Опет, по време на който на 19-ия ден от втория месец се казва, че Амон идва от Карнак на държавната си баржа, за да посети другия си храм в Луксор, ескортиран от жителите на Тива в празнични облекла. Релефите по стените на голямата колонада изобразяват подготовка за шествието на свещените кори по време на фестивала.
-В наши дни.
Луксор, заедно с други тивански обекти – Карнак, Долината на кралиците и Долината на царете – е обявен за обект на ЮНЕСКО за световно наследство през 1979 г. Разкопките и усилията за опазването му продължават. През 1988 г. Организацията на Египетските антики разкрива множество статуи от 18-та династия в двора на Аменхотеп III и работата по разкопките и запазването на двора продължава през следващите десетилетия. През 21-ви век започна проект за разкопаване на алеята на сфинксовете между храма на Луксор и Великия храм на Амон в Карнак.
Съвременният град, пазарен град за околния земеделски район, е израснал на север, юг и изток от храма. Има редица църкви, тъй като голяма част от населението е християнско, и джамии. Има също жп гара на железопътната линия Кайро-Асуан, летище и фериботно обслужване до западния бряг. Музеят на Луксор е открит през 1975 г. През втората половина на 20-ти век са построени множество туристически съоръжения.
-Най-добрите неща за правене по вода в Египет
Ограден от Средиземно море на север и Червено море на изток, Египет може да се похвали и с една от най-дългите брегови линии в Африка и Близкия изток. Заедно реката и морето предоставят почти неограничени възможности за занимания по вода, за отдих на открито, който се простира от плаване по Нил до адреналинови водни спортове и сафари с морски животни.
-Гмуркане
В допълнение към кораловите рифове и големите морски животни, водолазите могат да изследват потънали кораби като SS Thistlegorm (потопен от германски бомбардировачи по време на Втората световна война) в Червено море и древни подводни руини в Средиземно море близо до Александрия. Thistlegorm е едно от деветте египетски места за гмуркане, които са включени в списъка на Scuba Travel със 100-те най-добри места за изследване под водата в света.
-Плажове
Със своите 2450 км крайбрежие - повече от Флорида - Египет предлага много места, където да се насладите на слънцето, морето и пясъка. Шарм ел Шейх и Хургада са популярни дестинации от 80-те години на миналия век, когато се оформят първите крайбрежни курорти. Но нови курорти като Марса Алам, Дахаб и Ел Гуна печелят симпатиите на местни и чуждестранни плажуващи. Със своя мек бял пясък и топла синьо-зелена вода плажът Махмия на остров Гифтун (близо до Хургада) често оглавява списъка на най-добрите плажове в Египет.
-Дива природа
Червено море е африканският подводен еквивалент на Серенгети - място, известно както с качеството, така и с количеството на дивата си природа. Акулите, делфините, морските костенурки, скатовете манта и рядко срещаните в Индийския океан дюгони са сред големите животни, които допълват над хилядата вида риби, обитаващи морето. Макар че гмуркането е вероятно най-добрият начин да се запознаете с морските обитатели, голяма част от дивата природа може да се наблюдава и чрез лодки със стъклено дъно и подводници за разглеждане на забележителности.
-Аквапаркове
Подобно на други места на планетата, аквапарковете в Египет предлагат забавна алтернатива на пясъчния ден на плажа.
Гигантските водни пързалки и басейните с вълни са особено привлекателни за семейства с деца и тийнейджъри. Водният свят Макади и аквапаркът Синбад са сред половин дузина тематични водни паркове в Хургада. Но Шарм ел Шейх и Марса Алам могат да се похвалят със свои собствени версии.
-Лодки
От модни моторни яхти в Хургада, през бързи лодки в Шарм ел Шейх до лодки със стъклено дъно в Марса Алам, Египет предлага много възможности за разходка с лодка. Предлагат се плавателни съдове под наем за гмуркане и шнорхелинг, дълбоководен риболов, пикници в отдалечени крайбрежни райони, романтични круизи по залез или просто разглеждане на забележителности.
-Уиндсърфинг
Разположен на около час път с кола северно от Шарм ел Шейх покрай залива Акаба, Дахаб е свещеният граал на египетския уиндсърфинг. Условията са почти идеални: повече от 300 ветровити дни в годината. Дахаб предлага и два центъра за уиндсърф, професионални курсове, "скоростна писта" за ветерани и почти затворена лагуна, която е идеална за начинаещи.
-Пустинни оазиси
Далеч от реките и моретата, египетските оазиси предлагат съвсем различно водно изживяване - възможност да се отпуснете от силната пустинна жега. Най-известният от тях е легендарният басейн на Клеопатра в оазиса Сива в Западната пустиня. Други места, където може да се намокрите в пустинята, са Вади ел Уешваш в Синай и Вади ел Раян във Фаюм.
-Източник: CNNtravel