Италия
Нов високоскоростен влак от 📍Венеция до 📍Любляна може да подобри трансграничното пътуване. Въпреки че имат обща граница, Италия и Словения не са свързани с директен влак. Това може би ще се промени.
В понеделник италианският железопътен оператор Trenitalia тества нов маршрут между 📍Венеция и 📍Любляна. Връзка между североизточния италиански град Триест и словенската столица беше обсъждана през 2021 г., но така и не беше осъществена. Ако тестовият пробег бъде признат за успешен, той ще възстанови трансграничната услуга, която не съществува от 2008 г. насам. Новата услуга може да започне да се изпълнява през април 2024 г.
По какъв маршрут минава тестовият влак 📍Италия-📍Словения?
В понеделник сутринта (11 декември) високоскоростният влак Frecciarossa потегли от Местре във Венеция и се отправи на север към Портогруаро, Монфалконе и Бивио Аурисина. Накрая, на граничната гара Вила Опичина, той се срещна със служители на Словенските железници, за да продължи пътуването си до Сезана - град на 80 км югозападно от Любляна. При пристигането на влака в страната бяха проведени и експлоатационни тестове по словенската железопътна мрежа.
"Изглежда, че е назрял моментът за възстановяване на трансграничната услуга между двете страни", заяви FS Italiane, националната държавна железница на Италия, на своя уебсайт преди тестовия пробег.
Окончателната линия може да означава директна влакова връзка между📍 Милано и 📍Любляна.
Източник: euronews.travel
Венеция , известна още като „Градът на каналите“, „Плаващият град“ и „Серенисима“, е може би един от най-живописните градове в Италия. Със своите криволичещи канали, поразителна архитектура и красиви мостове, Венеция е популярна дестинация за пътуване.
-Ето 10 факта за Венеция, които вероятно не сте знаели.
*Венеция е известна със своите мостове. Във Венеция има 417 моста, като 72 от тях са частни.
*Къщите във Венеция са номерирани според районите, а не според улиците, което затруднява намирането на адреси, дори за пощальоните. Основното правило е да търсите паметник, магазин или забележителност в непосредствена близост.
*Във Венеция има около 350 гондоли и 400 гондолиери. Средно гондолите са дълги 11 метра и тежат около 600 килограма.
*През 1608 г. Съветът на десетте одобрява носенето на маски само по време на карнавала. Тези, които нарушиха закона, бяха тежко наказани. Наказанията варират от две години лишаване от свобода до публичен побой и обвързване на позорния стълб.
*Във Венеция има 177 канала. S-образният Гранде Канал е най-големият и разделя града на две.
*Камбанарията Сан Марко е построена през 12 век и се срутва през 1902 г. Кулата е възстановена, за да бъде точно същата като предишната. Тя е висока 98,6 метра, което я прави петата най-висока камбанария в Италия.
*Венеция потъва с 1-2 милиметра на година.
*Населението на Венеция е намаляло от 120 000 на 60 000 през последните 50 години. Някои експерти смятат, че Венеция може да се превърне в призрачен град до 2030 г., като туристите ще го посещават само през деня.
*Първата жена в света, завършила висше образование, е родена във Венеция през 1646 г.
*Първото обществено казино в света е открито във Венеция през 1638 г.
Според легендата карнавалът във Венеция започва след военната победа на Венецианската република над патриарха на Аквилея Улрих II фон Тревен през 1162 г. В чест на тази победа хората започват да танцуват и да се събират на площад Сан Марко . Очевидно този фестивал е започнал в този период и е станал официален през Ренесанса. През 17 век бароковият карнавал запазва престижния имидж на Венеция в света. Той е много известен през 18 век. Въпреки това, при управлението на императора на Римска империя и по-късно император на Австрия, Франциск II, фестивалът е напълно забранен през 1797 г. и използването на маски става строго забранено. Постепенно се появява отново през 19 век, но само за кратки периоди и най-вече за частни празници, където става повод за артистични творения.
След дълго отсъствие карнавалът се завръща през 1979 г. Италианското правителство решава да върне историята и културата на Венеция и се стреми да използва традиционния карнавал като център на своите усилия. Преустройството на маските започна като стремеж на някои венециански студенти към туристическата търговия. Оттогава приблизително 3 милиона посетители идват във Венеция всяка година за карнавала. Едно от най-важните събития е конкурсът за la maschera più bella („най-красивата маска“), който се оценява от жури от международни дизайнери на костюми и модни дизайнери.
Маските винаги са били важна характеристика на венецианския карнавал. Традиционно на хората е било позволено да ги носят между фестивала Санто Стефано ( ден на Свети Стефан, 26 декември) и края на карнавалния сезон в полунощ на Маслени вторник (подвижен, но през февруари или началото на март). Тъй като маските бяха разрешени и на Възнесение и от 5 октомври до Коледа , хората можеха да прекарат голяма част от годината маскирани.
Създателите на маски ( mascherari ) са се радвали на специално положение в обществото, със свои собствени закони и своя гилдия, със собствен статут от 10 април 1436 г. Mascherari принадлежали към периферията на художниците и са били подпомагани в работата си от художници, които рисували лица върху гипс в гама от различни форми с обръщане на изключително внимание на детайлите.
Венецианските маски могат да бъдат изработени от кожа или порцелан или чрез оригинална стъклена техника. Оригиналните маски са били доста прости по дизайн, декорация и често са имали символична и практическа функция. В днешно време повечето италиански маски се правят с апликация на гесо и златни листа и са ръчно рисувани, като се използват естествени пера и скъпоценни камъни за декорация. Това обаче ги прави доста скъпи в сравнение с широко разпространените нискокачествени маски, произвеждани предимно от американски фабрики.
Във Венецианския карнавал се носят няколко различни стила маски, някои с идентифициращи имена. Хората с различни професии носели различни маски.