Храни и напитки - Малта

Малтийската кухня е резултат от дълга връзка между островитяните и много цивилизации, които са обитавали Малтийските острови през вековете. Този брак на вкусове даде на Малта еклектична смесица от средиземноморска кухня. Въпреки че ресторантът е смесица от специализирани ресторанти, има много заведения за хранене, които предлагат или са специализирани в местни ястия, обслужващи свои собствени версии на специалитети.

Традиционната малтийска храна е селска и се основава на сезоните. Потърсете лампуки пай (рибен пай), заешка яхния, брагиоли (говежди маслини), Kapunata, (малтийски вариант на рататуй) и вдовишка супа, която включва малко кръгче Gbejniet (овче или козе сирене). На повечето щандове на хранителни магазини ще видите Bigilla, гъст пастет от боб с чесън. Закуските, които трябва да опитате са 'hobz biz-zejt' (кръг хляб, потопен в зехтин, настърган със зрели домати и напълнен със смес от риба тон, лук, чесън, домати и каперси).

Едно пътуване до рибния пазар Марсакслок в неделя сутрин ще ви покаже колко разнообразен е уловът на риба във водите на Малта. Когато рибата е в изобилие, ще намерите Aljotta (рибена супа). В зависимост от сезона ще видите spnotta (бас), dott (каменна риба), cerna (grouper), dentici (dentex ), саргу (ципура), итрил(барбун). Риба меч и риба тон следват по-късно през сезона, около ранна до късна есен, последвани от прочутата lampuka, или риба делфин. Октоподът и калмарите много често се използват за приготвянето на богати яхнии и сосове за паста.

Любими десертни деликатеси са каноли (тубичка хрупкав, пържен сладкиш с пълнеж от рикота), десерти по сицилиански, полуфредо (микс от пандишпан, сладолед, захаросани плодове и крем) и Helwa tat-Tork (сладка захарна смес от натрошени и цели бадеми).

Малта може и да не е известна като по-големите си средиземноморски съседи с производството на вино, но малтийските реколти са повече от достойни на международни конкурси, печелейки няколко признания във Франция, Италия и по-далече. Международните сортове грозде, отглеждани на островите, включват каберне совиньон, мерло, сира, гренаш, совиньон блан, шардоне, каринян, шенен блан и мускат. Местните сортове са Gellewza и Ghirghentina, от които се произвеждат някои отлични вина с ясно тяло и вкус.

Основните винарни организират обиколки с екскурзовод и дегустации. В зависимост от сезона обиколките обхващат цялото производство, от първоначалната ферментация до процеса на стареене. Те също така включват музеи за история на виното и възможности за дегустация и закупуване на различни реколти.